Programowanie PHP – co to jest

Język programowania PHP to popularny język kodowania typu „server-side” – zadania i procesy realizowane przy użyciu PHP wykonywane są na serwerze WWW.

Przeciwieństwem dla PHP jest język JavaScript należący do rodzaju „client-side„, który opiera swoje działanie po stronie klienta (np. przeglądarki internetowej). Programowanie PHP z użyciem frameworków jest popularnym wyborem wśród programistów.

PHP jako język programowania powstał głównie w celu projektowania witryn oraz aplikacji internetowych. Nauka programowania PHP w porównaniu do innych języków kodowania jest stosunkowa łatwa. Zdobycie umiejętności programowania w języku PHP jest niezbędne, jeśli chcemy zostać programistą frontend w celu projektowania dynamicznych stron internetowych, które korzystają z baz danych MySQL.

Informacje podstawowe o języku kodowania PHP

Język PHP wykonuje swoje zadania tylko po stronie serwera WWW, np. w celu tworzenia skryptów lub przetwarzania danych za pośrednictwem wiersza poleceń (podobnie jak przy innych językach kodowania: Perl, Python oraz Ruby). Możliwości zastosowania PHP można poszerzyć przy użyciu dodatkowych bibliotek, np. GTK+ dedykowana biblioteka do kodowania skryptów stosujących tryb graficzny.

Język programowania PHP został wydany w ramach otwartej licencji – co oznacza, że dosłownie każdy może go pobrać i zacząć z niego korzystać całkowicie za darmo (np. możesz go zainstalować na serwerze i bez ograniczeń używać zarówno do celów prywatnych i  komercyjnych).

Programowanie PHP może być wykonywane za pomocą różnych frameworków, takich jak Symfony, Laravel czy Zend. Każdy z tych frameworków oferuje narzędzia i rozwiązania, które ułatwiają pracę programistom i przyspieszają tworzenie aplikacji internetowych.

Jakie cechy i możliwości ma PHP?

Kod napisany w PHP najczęściej dodaje się do plików tekstowych (skrypty przygotowane w PHP można łączyć z kodem HTML lub XHTML). Podczas programowania PHP możliwe jest korzystanie z wielu źródeł danych (np. pliki XML, strony internetowe, bazy danych czy nawet zwykłe pliki tekstowe).

Większość istniejących stron i portali internetowych powstała przy zastosowaniu znacznej ilości kodu napisanego w PHP. Przykładowo, popularne systemy zarządzania treścią (ang. CMS), skrypty galerii zdjęć, aplikacje obsługujące pocztę e-mail lub bazy danych zostały napisane przy wykorzystaniu programowania PHP.

Główne cechy języka PHP:

  • możliwość deklaracji klas i obiektów,
  • możliwość dodania komentarzy w kodzie dla programistów,
  • zintegrowana obsługa błędów oraz mechanizm wyjątków,
  • obsługa rekurencji do poziomu nawet stu zagłębień,
  • wbudowany szeroki wachlarz domyślnych funkcji i struktur kontrolnych,
  • składnia języka PHP zapożyczona ze składni języków: C, Java oraz Perl,
  • dostosowany do obsługi baz danych, np.: MySQL, PostgreSQL, Oracle, MSSQL, DB2.
  • mechanizmy refleksyjne, które pozwalają na analizę klas, funkcji oraz rozszerzeń,
  • obsługa interfejsów, kontrola dostępu, kontrola typów, klas i metod abstrakcyjnych,
  • elementy programowania obiektowego, statyczne wywoływanie metod, statyczne zmienne klasy,
  • udostępnia typy danych i zmienne PHP (nie wymagają deklaracji i nie posiadają jawnych typów),
  • wśród obsługiwanych rodzajów danych znajdują się: string, int, float, bool, array, object, null, resource.

Funkcjonalność: programowanie PHP w zbiorach modułów

Moduły PHP przy pomocy czterech zbiorów zawierają całą funkcjonalność języka kodowania PHP. Zbiory modułów PHP różnią się między sobą głównie uprawnieniami dostępu dla programisty.

Specjaliści posiadający zdolność programowania PHP od wersji 5 języka PHP mają możliwość dodawania obiektowych rozszerzeń i zamienników dla przestarzałych funkcji.

  • moduły jądra – główny silnik PHP będący zawsze aktywny.
  • moduły oficjalne – moduły wchodzące w skład każdej wersji języka PHP i włączane ręcznie przez administratora serwera.
  • repozytorium PEAR – zestaw elementów charakteryzujący się jednolitą budową, realizujących zadania typowych klas.
  • repozytorium PECL – darmowe moduły tworzone przez niezależnych programistów, udostępniane z otwartym źródłem.

Frameworki przydatne dla programistów PHP

Framework to gotowy zestaw komponentów i bibliotek zawierających gotowe linijki kodu, których użycie pozwala znacząco skrócić czas kodowania poszczególnych elementów. Niezależnie od tego czy tworzysz stronę internetową lub aplikację, to wiele czynności jest powtarzalnych i pisanie od nowa kolejnych linijek kodu znacząco wydłużyłoby czas pracy.

Oznacza to w skrócie, że frameworki dostarczają wydajne i obszerne zasoby, których zadaniem jest ułatwienie procesu projektowania zaawansowanych witryn i aplikacji internetowych. Korzystanie z frameworków pozwala programistom oszczędzić czas i umożliwia skupienie swojej uwagi na innych zadaniach związanych z programowaniem.

Frameworki PHP używane są przez programistów podczas projektowania większości stron internetowych. Obsługa frameworków jest kompatybilna z niemal każdym serwerem lub hostingiem WWW.

Zestawy komponentów wchodzących w skład frameworków PHP nie służą tylko do budowy wyglądu witryn czy aplikacji, ale zawierają też gotowe rozwiązania dotyczące zabezpieczeń i bezpieczeństwa. Jest to ważna cecha, ponieważ środowisko PHP nie jest uznawane za bardzo bezpieczne – stworzenie i skonfigurowanie systemu zabezpieczeń przed wykorzystaniem luk w oprogramowaniu na niekorzyść użytkowników należy do zadań programisty PHP.

Podsumowując, warto korzystać w codziennej pracy nad programowaniem z frameworków PHP (programowanie PHP), ponieważ zapewniają oszczędność czasu i automatyzacje zadań. Poniżej znajdziesz opis kilku najbardziej popularnych frameworków PHP, które są przydatne dla programistów PHP.

Jakie są popularne frameworki PHP?

Aby wybrać odpowiedni framework PHP, należy zaplanować prace i przemyśleć jakie będzie przeznaczenie projektowanej aplikacji lub witryny internetowej.

Laravel

Laravel jest frameworkiem oferującym samodzielną linię komend Artisan. Framework Laravel przystosowany jest do tworzenia aplikacji z użyciem gotowych szablonów Blade.

To propozycja frameworka PHP skierowana zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych programistów. Zawarta jest w nim biblioteka dokumentacji, przewodników i samouczków w formie wideo, które pomagają poznać wszystkie funkcje. Każdy użytkownik zainteresowany korzystaniem z Laravel powinien zapoznać się z dołączoną przez twórców dokumentacją, w której można znaleźć wiele przydatnych informacji oraz poznać dostępne elementy praktycznie od podstaw.

Największymi zaletami Laravela są: narzędzia projektowania baz danych, system autentykacji oraz gotowe elementy składające się z prostych i czytelnych kodów. Zawartość frameworka Laravel sprawa, że jest on świetną platformą wspierającą tworzenie i dostosowanie aplikacji ze złożonym zapleczem do potrzeb dewelopera.

Symfony

To jeden z pierwszych frameworków PHP dostępnych na rynku, który zyskał bardzo dużą popularność wśród programistów. Początki istnienia frameworka Symfony sięgają 2005 roku. Z uwagi na szerokie możliwości integracji framework Symfony uznawany jest za bardzo elastyczny – może zostać zainstalowany na wielu różnych popularnych platformach.

Symfony wymaga niewielkiej ilości pamięci jako framework PHP i umożliwia korzystanie z rozmaitych elementów oprogramowania (np. do zarządzania formularzami lub tłumaczeniami). Budowa Symfony jest zbliżona do frameworka PHP Laravel.

Zend

Framework istniejący już od wielu lat, który niebawem uzyska nową nazwę „Laminas Project”. Zend jest zgodny ze standardami PHP Framework, dzięki czemu kod przygotowany przy jego użyciu może być przenoszony i używany na innych frameworkach.

W ramach Zend można znaleźć frameworki PHP, ale również biblioteki komponentów dedykowanych dla aplikacji korporacyjnych. Ponadto znajdziemy w jego składzie inne przydatne narzędzia, takie jak: Laminas MVC, Laminas API Tools, komponenty Laminas oraz wiele rozmaitych wtyczek i rozszerzeń.

Codeigniter

Framework służący przede wszystkim do projektowania stron WWW, cechujący się małą ilością zajmowanego miejsca – co jest dużą zaletą dla wielu programistów. Paczka zawierająca framework Codeigniter zajmuje zaledwie 2 MB! Warto podkreślić, że Codeigniter wyróżnia się doskonałą wydajnością!

Autorzy frameworka Codeigniter polecają korzystanie z architektury MVC – jednak nie jest to koniecznością! Framework zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ posiada wbudowaną domyślnie ochronę przed atakami CSRF i XSS.

Slim

Autorzy tego frameworka określają go mianem „mikro-frameworka” dedykowanego dla programistów zajmujących się projektowaniem małych aplikacji oraz interfejsów API. Framework Slim integruje się zarówno z komponentami firmowymi oraz firm trzecich.

Nauka podstawowych zasad działania frameworka Slim jest bardzo prosta, dzięki czemu dość szybko możliwe jest rozpoczęcie prac przy jego użyciu. W ramach frameworka Slim można skorzystać z takich funkcji jak: szyfrowanie sesji, plików cookie, buforowanie HTTP oraz obsługę wstrzykiwania zależności – umożliwiającą szeroki zakres kontroli nad narzędziami zewnętrznymi.

Cake PHP

Framework będący wyborem numer jeden wśród początkujących programistów wdrażających się w świat frameworków, Posiadając serwer WWW oraz kopię frameworka możliwe jest rozpoczęcie jego używania bez konieczności skomplikowanej instalacji. Cake PHP posiada wbudowane mapowanie obiektowo-relacyjne, dostęp do bazy danych, buforowanie, walidacje czy funkcje uwierzytelniania.

Twórcy  Cake PHP nie zapomnieli o kwestiach bezpieczeństwa. Framework został zabezpieczony przez twórców poprzez wbudowane narzędzia do walidacji danych wejściowych, ochrony CSRF, ochrony przed manipulacją formularzy, a także zapobiegania wstrzykiwaniu SQL.

Yii

Nazwa tego frameworka PHP pochodzi z języka chińskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza: prosty oraz ewolucyjny. Yii framework ma wbudowane kilka zabezpieczeń, takich jak: hashowanie hasła bcrypt, szyfrowanie, uwierzytelnianie oraz autoryzacja. Posiada bogatą dokumentację zawierającą opis rozwiązań zapobiegającym atakom wstrzykiwania SQL, XSS i CSRF. Do budowy szkieletu kodu wystarczy używanie generatora Gii, wspierającego cztery rodzaje buforowania – danych, fragmentów, stron oraz HTTP.

Phalcon

Framework stawiający przede wszystkim na ponad przeciętną szybkość działania. Phalcon dostarczany jako rozszerzenie serwera WWW napisane w językach Zephir i C. Znajomość języków kodowania Zephir oraz C nie jest konieczna, aby móc korzystać z Phalcon, ponieważ programiści pracują z klasami PHP i przestrzeniami nazw generowanych przez framework.

Kod Phalcon jest kompilowany, a nie interpolowany – dzięki czemu uzyskiwane są tak dobre wyniki szybkości jego działania. Framework nie korzysta z odczytu plików i statystyk w przeciwieństwie do innych frameworków PHP. Silnik szablonów Phalcon, czyli Volt jest niezwykle wydajny i zawiera zestaw pomocniczych klas, służących do prostego tworzenia widoków.

Który framework PHP najlepiej wybrać?

Każdy framework PHP udostępnia programistom inne możliwości. Z tego powodu jednoznaczne wskazanie, który framework najlepiej wybrać jest niezwykle trudne. Na naszej powyższej liście można znaleźć propozycje frameworków dla zarówno zaawansowanych i początkujących programistów.

Przykładowo, framework PHP Laravel oferuje zaawansowanym programistom duże możliwości, natomiast framework Yii z pewnością sprawdzi się u początkujących specjalistów od programowania w tym programowania PHP.

Programowanie PHP jest jednym z najpopularniejszych sposobów tworzenia dynamicznych stron internetowych oraz aplikacji internetowych. Programowanie PHP wymaga nie tylko znajomości samego języka, ale także znajomości innych technologii webowych, takich jak HTML, CSS czy JavaScript. Warto jednak poświęcić czas na naukę PHP, ponieważ może to przynieść wiele korzyści zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych programistów.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie