Symfony – co to za framework

Podczas programowania w języku PHP korzystanie z odpowiedniego środowiska pracy i / lub frameworka pozwala przyspieszyć procesy i realizacje zadań, zmniejszyć ilość występujących błędów oraz ułatwić pracę w zespole.

Framework Symfony jest jednym z najbardziej popularnych frameworków, który jest wybierany przez programistów do swoich projektów.

Co to jest Symfony?

Symfony to framework lub środowisko programistyczne używane podczas tworzenia aplikacji internetowych przy użyciu języka kodowania PHP. Z technicznego punktu widzenia jest to zestaw bibliotek, które można wykorzystać w tworzonych aplikacjach.

Przeznaczony jest głównie dla profesjonalistów zajmujących tworzeniem stron internetowych (przykład: CMS Drupal został zbudowany w oparciu o ten właśnie framework), ale może być również stosowany do innych aplikacji internetowych (od małych projektów po złożone projekty).

Framework udostępniony został przez autorów na licencji Open Source, umożliwiającej wykorzystanie komercyjne oraz modyfikacje jego kodu źródłowego przez dowolnego innego programistę dla własnych celów.

Symfony jest bezpiecznym środowiskiem programistycznym – potwierdzają to niezależne audyty zlecone przez autorów frameworka, czyli firmę SensioLabs.

Cechy frameworka Symfony

  • Interoperacyjność – programiści PHP nie muszą używać całego frameworka do zbudowania aplikacji. Mogą pracować z precyzją i używać tylko niezbędnych i powiązanych komponentów do budowania swojej aplikacji.
  • Architektura MVC – chociaż wiele frameworków PHP oferuje architekturę MVC, to Symfony funkcjonuje trochę inaczej. Polega to na tym, że systematycznie dzieli pliki na trzy struktur: model, kontroler i widoki. Dzięki temu idealnie nadaje się do projektów, które wymagają skalowanych funkcjonalności.
  • Społeczność – szybko rozwijająca się i przyjazna społeczność, która jest zawsze dostępna, aby pomóc innym programistom.
  • Łatwa personalizacja – zapewnia bezproblemową personalizacje (krok po kroku).

Ograniczenia fameworka Symfony

Startupy lub małe firmy często podkreślają, że nie jest odpowiednim frameworkiem dla małych firm, ponieważ zawiera zdecydowanie więcej funkcji dedykowanych dużym firmom. Administracja strukturą bezpieczeństwa i zarządzanie systemem analizy plików nie jest łatwym obszarem i może wymagać wiedzy profesjonalnego programisty znającego Symfony.

Dlaczego warto wybrać Symfony?

Bardzo często programiści trzymają się swoich preferowanych narzędzi, których używają do budowy aplikacji. Każde dostępne narzędzie może posiadać swoich zwolenników i przeciwników oraz mocne i słabe strony.

Poniżej znajdziesz mocne strony frameworka Symfony przemawiające za tym, że jest środowiskiem programistycznym, którego warto wybrać do realizacji swojego projektu. W zestawieniu uwzględniliśmy kwestie z obszarów obsługi frameworka oraz bezpieczeństwa.

Zalety stosowania Symfony z perspektywy obsługi i bezpieczeństwa:

  • Elastyczność – szeroki zakres konfiguracji umożliwiającej programistom tworzenie rozwiązań dostosowanych do potrzeb projektu.
  • Architektura – zaprojektowany w sposób, który umożliwia używanie tylko tych elementów, które są niezbędne dla projektowanej aplikacji.
  • Dokumentacja – posiada obszerną dokumentację i aktywną społeczność programistów, którzy pomagają rozwiązać wszelkie pytania lub problemy techniczne. Przy użyciu dokumentacji nauka Symfony jest naprawdę przyjemnością.
  • Integracja z innymi frameworkami – łatwy proces integracji się z innymi frameworkami i narzędziami. Umożliwia programistom pracę z preferowanymi przez nich technologiami.
  • Bezpieczeństwo – zapewnia wbudowane środki bezpieczeństwa do ochrony danych i prywatności użytkowników, np.: uwierzytelnianie i autoryzacja użytkownika.
  • Skalowalność – umożliwia programistom tworzenie rozwiązań, które są wydajne zarówno dla małych, jak i dużych aplikacji.
  • Wydajność osiągana przez aplikacje – zawiera wbudowane mechanizmy buforowania w celu zwiększania wydajności.
  • Łatwa konserwacja – używa czystego i uporządkowanego wzorca projektowego (co ułatwia konserwacje i przyszły rozwój projektowanego przy użyciu Symfony oprogramowania).
  • Szybkość – wydajny i zoptymalizowany framework, który zapewnia dużą szybkość procesów wykonywania i reakcji na żądania użytkowników.
  • Łatwy w obsłudze – jest łatwy w nauce i obsłudze, co pozwala programistom na szybsze i wydajniejsze tworzenie wysokiej jakości rozwiązań.
  • Środowisko testowe – zawiera wbudowane środowisko testowe, które ułatwia weryfikację i walidację funkcjonalności przed ich publicznym wdrożeniem.
  • Aktywna społeczność – duża społeczność programistów, którzy aktywnie uczestniczą w tworzeniu platformy Symfonny. Jest stale rozwijającym się frameworkiem w świecie programowania PHP.
  • Wbudowany zestaw narzędzi – służący do automatycznego generowania kodu.

Popularne narzędzia i aplikacje utworzone w Symfony

Symfony jest popularnym frameworkiem PHP, który został użyty do stworzenia popularnych aplikacji i narzędzi, np.:

  • eZ Publish – system CMS na licencji Open Source oferujący szeroki zakres funkcji, w tym: zarządzanie treścią, społecznością oraz integracje z innymi aplikacjami.
  • Sulu CMS – łatwy w użyciu system CMS zaprojektowany w celu zapewnienia intuicyjnej i szybkiej obsługi programistom oraz copywriterom publikującym za jego pośrednictwem treści w Internecie.
  • October CMS – kolejny system CMS na licencji Open Source, który jest łatwy w użyciu oraz prosty w dostosowaniu. Zawiera dużą ilość wbudowanych funkcji pomagających programistom tworzenie złożonych stron internetowych.
  • Sonata Project – projekt na licencji Open Source oferujący szeroki zakres narzędzi i bibliotek opartych na Symfony – wspiera programistów w projektowaniu wysokiej jakości aplikacji internetowych.

To tylko kilka przykładów aplikacji i narzędzi stworzonych z wykorzystaniem tego popularnego frameworka. Symfony jest elastycznym i wszechstronnym frameworkiem, który używany jest w wielu branżach oraz przy wielu projektach.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie