Rozwój oprogramowania jest ciągły w czasach, w których żyjemy, a narzędzia do tworzenia tego oprogramowania coraz częściej dążą do prostoty i skuteczności, ułatwiając w ten sposób pracę programistów.
- Laravel – wprowadzenie
- Czym jest Laravel?
- Do czego służy framework Laravel?
- Co można zrobić z frameworkiem Laravel?
- Dlaczego warto używać frameworka Laravel?
Laravel – wprowadzenie
Laravel to framework PHP o otwartym kodzie źródłowym, używany do tworzenia aplikacji internetowych. Powstał w 2011 roku i od tego czasu stał się jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych frameworków PHP w branży.
Laravel oferuje szeroką gamę narzędzi i funkcji ułatwiających tworzenie wysokiej jakości i skalowalnych aplikacji internetowych.
Jest znany w środowisku programistycznym ze swojej łatwości użytkowania i skupienia się na programowaniu obiektowym oraz wzorcu projektowym MVC czyli Model-View-Controller.
Framework Laravel bardzo popularny ze względu na przejrzystą i szczegółową dokumentację, dzięki czemu jest dostępny i łatwy do nauczenia się dla programistów PHP. Jednocześnie czyni go jednym z najpopularniejszych frameworków.
Czym jest Laravel?
Laravel to platforma internetowa typu open source dla PHP. To framework, który zapewnia łatwe tworzenie aplikacji internetowych PHP z funkcjami takimi jak modułowy system pakowania z dedykowanym menedżerem zależności, dostępem do relacyjnej bazy danych i innymi narzędziami do wdrażania i utrzymania aplikacji.
Laravel został stworzony przez Taylora Otwella. Od pierwszego wydania w czerwcu 2011 r. (wersja 1) staje się coraz bardziej popularny wśród frameworków PHP w branży tworzenia stron internetowych. Wiele z tej popularności można przypisać wielu funkcjom oferowanym programistom.
Do czego służy framework Laravel?
Framework jest przydatny do wykonywania różnych funkcji, poniżej przedstawimy jego główne funkcje:
- Tworzenie makiet – to dobry sposób na uzyskanie szablonów projektów, które pomagają użytkownikowi opracować lub stworzyć makietę. Ten układ zawiera tekst, obrazy, struktury kodu itp.
- Kontroler widoku modelu – pomaga zarządzać ogólnymi zadaniami internetowymi. Dzięki tej kontroli ogólna wydajność jest lepsza.
- Narzędzie poleceń – to narzędzie jest przydatne do pracy jako narzędzie wiersza poleceń.
- Testy jednostkowe – obsługuje testy jednostkowe w prosty i łatwy sposób. Pomaga to zaadoptować nowe zmiany w oprogramowaniu.
Co można zrobić z frameworkiem Laravel?
Korzystanie z frameworka Laravel jest bardzo korzystne dla web developera, pozwala na uzyskanie efektywnych wyników. Dzięki frameworkowi Laravel możesz wykonywać różne czynności. Tutaj odkrywamy niektóre z nich:
- Obsługa błędów – obsługa błędów konfiguracji jest już obecna w tym frameworku, co jest wielką zaletą dla użytkownika.
- Integracja z usługami pocztowymi – przydatna do wysyłania powiadomień o wiadomościach e-mail w wielu kanałach.
- Konfiguracja trasy – trasy są poprawnie zdefiniowane i akceptują trasy terminacji i URO.
Dlaczego warto używać frameworka Laravel?
Około roku 2000 większość kodu PHP była proceduralna i można było go znaleźć w formie „skryptów”, które były nieco trudne do odczytania lub zrozumienia. Nawet najprostsze strony nie miały rozdzielności interesów, więc aplikacja szybko stała się koszmarem, gdy przyszedł czas na jej utrzymanie. Aby rozwiązać ten problem z aplikacjami internetowymi, pojawiła się między innymi wersja PHP 5 i różne frameworki PHP.
Warto korzystać z frameworka Laravel. Jest to jeden z najpopularniejszych i najczęściej używanych frameworków PHP w branży, oferujący wiele funkcji i narzędzi ułatwiających tworzenie wysokiej jakości i skalowalnych aplikacji internetowych.
Ten framework est znany ze swojego skupienia się na programowaniu obiektowym i wzorcu projektowym MVC, który sprawia, że kod jest bardziej czytelny i łatwiejszy w utrzymaniu. Co więcej, jego przejrzysta i szczegółowa dokumentacja sprawia, że jest przystępny i łatwy do nauczenia się dla programistów PHP.
Jednak, jak każdy inny framework lub technologia, Laravel nie nadaje się do wszystkich zastosowań i sytuacji. Ważne jest, aby przed wyborem frameworka ocenić swoje potrzeby i wymagania i upewnić się, że framework najlepiej pasuje do Twojego projektu.