Angular to framework do tworzenia aplikacji internetowych oparty na JavaScript. Został stworzony przez Google i jest jednym z najpopularniejszych frameworków do tworzenia zaawansowanych aplikacji internetowych.
- Co to jest framework Angular?
- Dla kogo Angular?
- Zalety Angular przy tworzeniu stron WWW
- Wady frameworka Angular
- Alternatywy dla Angular
Co to jest framework Angular?
Angular to platforma JavaScript typu open source napisana w języku TypeScript. Jest utrzymywana przez Google, a jej głównym celem jest tworzenie aplikacji jednostronicowych. Jako frameworkzapewnia standardową platformę do pracy dla programistów, a jednocześnie umożliwia użytkownikom kreowanie aplikacji w wyjątkowo łatwy sposób, który również przekłada się na ich dalszą edycję.
Angular (aktualna wersja) jest oparty na AngularJS, który jest popularnym frameworkiem JavaScript. Umożliwia on programistom tworzenie dynamicznych i responsywnych SPA. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że AngularJS zmienia statyczny HTML na dynamiczny HTML, dodając wbudowane atrybuty i komponenty. W ten sposób framework zapewnia możliwość tworzenia niestandardowych atrybutów za pomocą zwykłego JavaScript.
Powinieneś wiedzieć, żę Angular został opracowany w 2009 roku i w rezultacie powstało wiele iteracji.
Dla kogo Angular?
Angular to dobry wybór, gdy potrzebujesz skalowalnego i niezawodnego rozwiązania dla złożonych aplikacji internetowych, zwłaszcza gdy wymagane jest interaktywne doświadczenie użytkownika w czasie rzeczywistym. Nadaje się do projektów wymagających solidnej architektury aplikacji i rygorystycznego podejścia do zarządzania danymi i manipulowania widokami.
Angular to framework, który warto rozważyć, jeśli potrzebujesz wydajnego i zaawansowanego rozwiązania do tworzenia aplikacji internetowych, zwłaszcza jeśli potrzebujesz interaktywnego doświadczenia użytkownika w czasie rzeczywistym. Warto jednak pamiętać, że może on być bardziej złożoną opcją i wymagać więcej czasu na naukę niż inne frameworki.
Zalety Angular przy tworzeniu stron WWW
Oto najważniejsze zalety używania frameworka Angular podczas projektowania stron internetowych:
- Angular jest łatwy do nauki
- Posiada funkcję wiązania dwukierunkowego
- Obsługuje funkcje SPA
- Deklaratywny interfejs użytkownika
- Angular jest obsługiwany przez Google
- Umożliwia optymalne zarządzanie aplikacjami internetowymi
- Umożliwia szybkie tworzenie i zarządzanie frontendem
- Angular pozwala na testy w czasie rzeczywistym
Angular jest łatwy do nauki
Dostępnych jest wiele zasobów online do nauki Angular, w tym samouczki, kursy online, dokumentacja i społeczności online, w których można zadawać pytania i uzyskać pomoc. Ponadto fakt, że framework jest popularnym frameworkiem, oznacza, że dostępnych jest wiele zasobów i rozwiązań online do rozwiązywania problemów i odpowiadania na pytania.
Angular może być nieco bardziej złożony niż inne frameworki, ale przy wcześniejszej znajomości HTML, JavaScript i CSS oraz odpowiednim zaangażowaniu można się go z powodzeniem nauczyć.
Posiada funkcję wiązania dwukierunkowego
AngularJS umożliwia natychmiastową synchronizację między widokiem a modelem. Jeśli jakiekolwiek dane w modelu zostaną zmienione, zostanie to odzwierciedlone w widoku. W przypadku wprowadzenia zmian w danych w widoku model jest odpowiednio korygowany.
Dwukierunkowe wiązanie w Angular odnosi się do możliwości automatycznej synchronizacji zmian w widoku (interfejsie użytkownika) z danymi w modelu i odwrotnie. Oznacza to, że jeśli użytkownik dokona zmiany w widoku, odpowiedni model zostanie automatycznie zaktualizowany i dlatego zostanie odzwierciedlony we wszystkich widokach zależnych od tego modelu. Podobnie, jeśli model zostanie zaktualizowany, odpowiedni widok zostanie zaktualizowany automatycznie.
Wiązanie dwukierunkowe jest jedną z najpotężniejszych jego funkcji i jest jednym z powodów, dla których Angular jest dobrym wyborem dla zaawansowanych aplikacji internetowych. Pomaga zapewnić stałą synchronizację widoku i danych, upraszczając zarządzanie danymi i poprawiając komfort użytkowania.
Obsługuje funkcje SPA
Głównym powodem tworzenia aplikacji jednostronicowych jest szybsza zmiana witryny. Strona będzie działać i wyświetlać się jako aplikacja natywna. Witryna będzie komunikować się z przeglądarką internetową, dynamicznie zastępując istniejącą stronę internetową nowymi danymi z serwera WWW, zamiast domyślnej metody ładowania całkowicie nowych stron przez przeglądarkę. Jest to znane jako aplikacja jednostronicowa (SPA).
Deklaratywny interfejs użytkownika
Framework AngularJS tworzy szablony przy użyciu HTML. To powszechnie używany język deklaratywny ze względu na swoją skalowalność i wrodzoną intuicyjność. Szablony obejmują elementy i atrybuty specyficzne dla AngularJS, takie jak filtry, dyrektywy, takie jak ng-app, ng-repeat, ng-model, kontrolki formularzy itp.
Posiadanie deklaratywnego interfejsu użytkownika pomaga uczynić rzeczy bardziej zrozumiałymi i łatwymi do manipulowania. Użycie języka HTML umożliwia współpracę programistów i projektantów.
Angular jest obsługiwany przez Google
Google używa frameworka AngularJS do swoich własnych aplikacji. Zespół inżynierów ekspertów Google wprowadza nowe ulepszenia do platformy AngularJS. Wielu programistów preferuje AngularJS.
Umożliwia optymalne zarządzanie aplikacjami internetowymi
Twórcy stron internetowych zazwyczaj muszą podzielić kod na trzy różne komponenty: Model, Widok i Kontrola (MVC). Następnie programiści ręcznie scalają kod z tych komponentów. AngularJS oszczędza czas, ponieważ ten framework automatycznie tworzy łańcuch kodu.
Komponent modelu obsługuje dane aplikacji i zarządza nimi. Komponent widoku wyświetla użytkownikom wszystkie dane lub niektóre ich części. Podczas gdy komponent kontrolny dyktuje relacje między modelem a widokiem.
Umożliwia szybkie tworzenie i zarządzanie frontendem
Kolejną zaletą AngularJS jest solidne rozwiązanie do szybszego tworzenia front-endu. Ma wiele funkcji, takich jak wzorzec MVC, dyrektywy i wstrzykiwanie zależności. Jest to powszechna platforma wśród programistów, ponieważ jest ogólnodostępna.
Angular pozwala na testy w czasie rzeczywistym
Pozwala w łatwy sposób przetestować aplikację webową z wykorzystaniem frameworka AngularJS. AngularJS umożliwia testy kompleksowe i jednostkowe. Funkcje testowe oferowane przez AngularJS, takie jak wstrzykiwanie zależności, monitorują sposób generowania komponentów aplikacji internetowej. Ponadto funkcje testowe pokazują, jak rozwiązać ich zależności. Ułatwia to programistom testowanie aplikacji i sprawdzanie błędów
Wady frameworka Angular
Chociaż Angular jest popularnym i potężnym frameworkiem, ma też pewne wady.
Najczęstsze skargi użytkowników Angular obejmują złożoność, rozmiar i wydajność, przeciążenie i jakość dokumentacji oraz społeczność online. Należy jednak zauważyć, że te skargi różnią się w zależności od indywidualnych doświadczeń każdego użytkownika i że wielu programistów uważa Angular za cenną i skuteczną platformę dla swoich projektów.
Alternatywy dla Angular
Alternatywy dla Angular to React, Vue.js i Svelte. Ramy te mają również swoje mocne i słabe strony, dlatego przed wyborem należy je ocenić na podstawie konkretnych potrzeb projektu.